Evde Ramazan pidesi yapmak mı yoksa fırından almak mı daha hesaplı? Bu yıl ki Ramazan Pidesi fiyatlarını göz önüne alarak Ramazan pidesini ev yapımı mı yoksa fırından almak mı daha hesaplı? Yapay Zekaya sorduk

Bu sene sade ramazan pidesinin 20 TL’den yumurtalı ve susamlısının ise 25 TL’den satılması beklentisi ev usulü Ramazan Pidesi yapımına yöneltebilir! İşte Tokat’ta bir yerel market zincirinde neredeyse Ramazan boyunca yetecek pide yapımı için gereken malzemelerin ortalama fiyatları..

11 ayın sultanı Ramazan geldi. 2025 yılı ramazan ayının ilk sahuru yarın gece yapılacak. Ramazan ile birlikte pide fiyatları da gündem oldu. Bu sene sade ramazan pidesinin 20 TL’den yumurtalı ve susamlısının ise 25 TL’den satılması bekleniyor.

Hal böyle olunca kalabalık iftar sofraları da göz önüne alındığında Ramazanın vazgeçilmezi pidelerin iftar sofralarına maliyeti pahalıya geliyor. Bu duruma çare ise ev yapımı Ramazan Pidesi. Ramazan pidesinin ana malzemeleri un, tuz, şeker, maya, yumurta, susam ve arzuya göre çörekotu.

Pi̇de Hamur2YEREL MARKETTE PİDE MALZEMELERİNİN ORTALAMA FİYATLARI

Tokat’ta yerel bir market zincirinde en düşük fiyatlı 30’lu yumurta fiyatı 167,95 TL iken yumurtanın adet fiyatı 6,99 TL. Köy yumurtasının adet fiyatı ise 7,95 TL.  10 kiloluk un 269,95 TL, 100 gram kuru maya 27,95 TL. Pide deyince akla susam da gelir. Eğer susamlı ve yumurtalı pide istiyorsanız pidenin fiyatı da artıyor. Buna göre susamın kilo fiyatı 159,95 TL’den alıcı buluyor. Çörekoku da ilave etmek isterseniz 100 gram çörekotunun fiyatı ise 21,95 TL.

Tokat'ta Şimdiden Kuyumculardan Kapış Kapış Alıyorlar Yeni Rekor İçin Gün Sayıyorlar Tokat'ta Şimdiden Kuyumculardan Kapış Kapış Alıyorlar Yeni Rekor İçin Gün Sayıyorlar

P İ D E1EV YAPIMI PİDE ÖLÇÜLERİ

5 su bardağı un ile 5 kiloluk undan en az 4 kişilik bir pideden 9-10 kez yapmak mümkün olabiliyor. Bu durumda yaklaşık 270 TL ödeyeceğiniz 10 kiloluk un, 168 liralık 30’lu yumurta başta olmak üzere diğer malzemelerin maliyetini de eklediğinizde toptan alınan malzemelerle evde pide yapmak fırından hesaplıya gelecek.  4 kişilik bir Ev yapımı Ramazan Pidesi Hamuru için; 5 su bardağı un, 2,5 su bardağı ılık su, 1 paket instant maya,1,5 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı şeker, üzeri için 1 adet yumurta sarısı, susam ve çörekotu yeterli oluyor.

Ramazan Pidesi Yapay (3)YAPAY ZEKANIN MALİYET TABLOSUNDA SONUÇ NE?

Ancak fırınlarda satılan 340 grama göre yarım yumurta kullanılarak hazırlanacak bir pidenin maliyetini Yapay Zekaya sorduk. Yumurtanın adet fiyatını 8 TL’den hesapladığımızda yarım yumurta 4 TL olarak çıkan toplam maliyet 14.1 TL olarak belirlendi. Evde yapımı 14,1 TL olan ramazan pidesinin fırından satın alma maliyeti 27,2 TL oluyor. Yani evde yapım hala fırından alıma göre yüzde 48 daha uygun oluyor.

İşte Yapay Zeka’nın hazırladığı maliyet tablosu:

Pide Maliyeti

Muhabir: Mihriban Koçaker